Следни испити

Март/Април
П В С Ч П С Н
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
сите

Новости

01 Март 2019

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Технички факултет ќе се одвиваат без надоместок заклучно со вторник (05.03.2019год.)

Од среда (06.03.2019год.) уписите ќе бидат со надоместок.

повеќе

18 Февруари 2019

Почитувани студенти,

направени се промени во Распоредот за настава летен семестар 2018-19год.

повеќе

15 Февруари 2019

Почитувани студенти,

објавен е распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

Распоред за настава летен семестар за академската 2018-19год.

повеќе

01 Февруари 2019

СООПШТЕНИЕ

Се известуваат студентите дека уписите за летен семестар ќе започнат од Среда 06.02.2019 год.

повеќе

28 Јануари 2019

СООПШТЕНИЕ

Им се соопштува на студентите дека има промена на термините за полагање испити за зимски семестар во  распоредот во Јануарска сесија за следните професори: 

 1.      Ред. проф. д-р Елизабета Бахтовска  на 31. 01. 2019 во 12 часот училна 205 Вонр. проф. д-р Севде Ставрева

 2.      Вонр. проф. д-р Соња Чаламани на 07. 02. 2019 во 12 часот училна 205 

ИСПИТИТЕ СЕ ПРЕЗАКАЖУВААТ ЗАРАДИ СОВПАЃАЊЕ.

повеќе

21 Јануари 2019

Се известуваат студентите дека пријавувањето на испити за Јануарска испитна сесија, се продолжува до Петок 25.01.2019 год.

повеќе

10 Јануари 2019

Почитувани студенти,

Срекна  Нова 2019 Година и многу здравје, среќа и успех.
Во прилог е годишен распоред на испити за јануарска, јунска и септемвриска сесија.
ПРИЈАВУВАЊЕТО НА ИСПИТИ ЗА ЈАНУАРСКА СЕСИЈА Е ОД 14 ДО 18 ЈАНУАРИ 2019. ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРИЈАВУВАЊЕ И ВО iKnow  СИСТЕМОТ.
Оваа сесија се уплаќа по 300 денари за испити од летен семестар. Административна такса од 50 денари се уплаќа за сите испити.

повеќе

31 Декември 2018

Почитувани,

информирајте се  за ПРЕЛИМИНАРЕН ПОВИК за изразување интерес за мобилност во рамките на ERASMUS+ Програмата за Академска 2019/2020, на следниот ЛИНК.

повеќе

30 Ноември 2018

Се известуваат студентите запишани на ВТОРИОТ ЦИКЛУС на студиската програма СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ дека за реализација на наставата на задолжителниот предмет МАТЕМАТИЧКИ МЕТОДИ ВО СООБРАЌАЈОТ се закажани следните термини:
07.12.2018 во 12:00 h
14.12.2018 во 12:00 h
21.12.2018 во 12:00 h
28.12.2018 во 12:00 h
05.01.2019 во 12:00 h
12.01.2019 во 12:00 h
Наставата ќе се изведува во КАБИНЕТ број 4.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани, објавен е Четврт уписен рок за II циклус на студии и Трет уписен рок за III циклус на студии.

Пријавување за II циклус е на 12.11.2018 и 13.11.2018, а уписот е на 20.11.2018.

Пријавување за III циклус е на 12.11.2018, 13.11.2018 и 14.11.2018, а уписот е на 23.11.2018.

повеќе

08 Ноември 2018

Почитувани студенти објавена е распоредот за Ноемвриска испитна сесија.

Распоред на испити за Ноемвриска испитна сесија.

повеќе

07 Ноември 2018

Почитувани студенти, во прилог ви е даден 

Конкурс за стипендија од Програмата за пракса на германското стопанство
Конкурсот е отворен до 13 ноември
Може да аплицирате онлајн на страната: 


https://www.djindjic-stipendienprogramm.de/


Стипендирана пракса по струка во Германија, која воедно трае од три до шест месеци. Наменета е за студенти од трета и четврта година додипломски студии, мастер студии и докторски студии.

Информации може да најдете и овде.

 

повеќе

07 Ноември 2018

 

Одлука за прием на кандидати за Втор циклус студии по Сообраќајно-транспортно инженерство во учебната 2018/2019.

повеќе

31 Октомври 2018

Почитувани, на 06.11.2018 год. од 17-20 часот, на Технички факултет – Битола ќе се одржи презентација на тема Фотоволтаични Системи - Сите Одговори На Едно Место (Битола), организирана од  Ротари Клуб „Битола„ и „Широк сокак„, Технички факултет-Битола, Ефикс Електрикал.

Презентацијата и влезот се слободни.

Регистрација за присуство: info@efixelectrical.com.mk

Име и презиме, тел. број и електронска адреса.

повеќе

30 Октомври 2018

 Одлука за прием на кандидати на III циклус студии на Технички факултет во Вториот уписен рок 2018/19.

повеќе

12 Октомври 2018

Се известуваат студентите дека уписите за сите отсеци на Техничкиот факултет, ќе се вршат без казна заклучно со 17.10.2018год (среда).

повеќе

09 Октомври 2018

Почитувани студенти, во продолжение е да даден

О Г Л А С за доделување стипендии за студенти на Техничкиот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“, Битола.

повеќе

06 Октомври 2018

Информација за студентите на Втор циклус студии Сообраќај и транспорт

УПИСИТЕ ЗА СТУДЕНТИТЕ КОИ ГО ПРЕЗАПИШУВААТ ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР НА ВТОР ЦИКЛУС АКАДЕМСКИ СТУДИИ СООБРАЌАЈ И ТРАНСПОРТ, ќе започнат на 15.10.2018 год.

повеќе

03 Октомври 2018

Почитувани студенти, објавен е распоредот за настава за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за настава за академска 2018/2019.

повеќе

02 Октомври 2018

 

 

повеќе

01 Октомври 2018

Дополнителен конкурс за прв циклус студии - четврт уписен рок
(За кандидати со државна матура, со завршен испит или училишна матура. Пријавување на 03.10.2018 год.)

Конкурсот е даден на следниот линк.

повеќе

28 Септември 2018

Почитувани студенти,  објавен е распоредот за настава за Прв семестар за академската 2018/2019 за сите студиски програми. 

Распоред за Прв семестар за академска 2018/2019.повеќе

26 Септември 2018

Се покануваат сите нови студенти кои се запишаа во прва година на Технички факултет во Битола да присуствуваат на ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС кој ќе се одржи на 01. 10. 2018 во 11,00 часот во Свечената сала во факултетот. Со овј чин започнува Новата академска 2018/19 година, а новите студенти1 стануваат академски граѓани на Република Македонија. 

Ви посакуваме многу среќа и успешно студирање.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат сите студенти од втора, трета и четврта година, кои ќе вршат упис на зимскиот семестар во академската 2018/19, претходно, МОРА, задолжително да ја пополнат студентската анкета која им е достапна во нивното електронско досие.

             Во спротивно, нема да можат да го спроведат уписот.

повеќе

20 Септември 2018

Се известуваат студентите дека уписите за II, III и IV година за студентите од сите отсеци на Техничкиот факултет (Електротехнички, Машински, Сообраќај и транспорт, Индустриски менаџмент, Графички) ќе се вршат од 24.09.2018 год.

повеќе

11 Септември 2018

Објавени конкурсите за втор и трет циклус студии на УКЛО

повеќе

15 Јануари 2018

За студентите од прв, втор, трет, четврт и петти семестар задолжително пријавување на испитите за јануарска сесија преку iKnow системот.

повеќе

30 Јануари 2015

Се известуваат студентите на Технички факултет – Битола дека заради новите законски прописи скриптарата нема да работи почнувајќи од 01.02.2015 год.

повеќе

Впечатоци од несекојдневното предавање на проф. Барски од универзитетот од Беркли

​На 24.09.2018 год. на Техничкиот факултет Битола проф. Brian Barsky од Универзитетот од Калифорнија, Беркли, одржа гостувачко предавање на кое беа презентирани тековните истражувања во симулација на човековиот систем за вид​, како и презентација ​​на резултатите од истражувањата кои се однесуваат на дизајн на оптички системи и помагала за подобрувања на слики од дисплеи прилагодени на корисници со специфични проблеми со видот. Предавањето побуди голем интерес кај академската заедница, како и кај учениците од средните училишта.

 


Студирај на Технички факултет

УПИСИ 2018


Гостувачко предавање на д-р Brian Barsky, Професор Емеритус на Универзитетот во Калифорнија, Беркли

На 24.09.2018 год. од 10h Технички факултет Битола во соработка со здружението ЕТАИ организира гостувачко предавање од д-р Brian A. Barsky, Професор Емеритус на Универзитетот во Калифорнија, Беркли.

Во рамките на неговото предавање, проф. Барски ќе презентира дел од резултатите од истражувањата на неговиот тим кои се однесуваат на дизајн на оптички системи и помагала за подобрувања на слики од дисплеи (на таблети, екрани на мобилни телефони и сл.) прилагодени на корисници со специфични проблеми со видот.

Гостувачко предавање на Prof. Marina Zanne, PhD, Faculty of Maritime Studies and Transport, University of Ljubljana

На 14.9.2018 од 10:00 во лабораторијата за сообраќај и транспорт (просторија 404) ќе се одржи гостувачко предавање од Prof. Marina Zanne, Faculty of Maritime Studies and Transport, Chair for Economics and Management in Traffic, University of Ljubljana на тема Some positive examples of transport planning in Slovenia. Предавањето е наменето за студентите на прв, втор и на трет циклус студии на Отсекот за сообраќај и транспорт, за академскиот и соработничкиот кадар на Технички факултет Битола, како и на Универзитетот „Св. Климент Охридски" Битола.

more

Иновативни стратегии за промовирање на позитивен развој на младите меѓу тинејџерите

Со големо задоволство Ве поканувам да ни се придружите на презентацијата од Nancy Shelly проследена со дискусија.

Настанот го организира Технички факултет Битола во соработка со здружението ЕТАИ и ќе се одржи во просториите на Техничкиот факултет на 24.09.2018 год. од 11h.

Тема на презентацијата ќе биде Center for Youth Development through Law (CYDL), невладина организација од Беркли, Калифорнија. CYDL соработува со UC Berkeley School of Law, локални училишта, правни лица и владини агенции со цел да ги инспирира и подготви средношколците од етнички разновидни и економски обесправени заедници за поголемо вклучување во високото образование, со можност за остварување на кариера, демократско учество и лидерство. На оваа презентација ќе бидат разгледани и стратегиите на програмата кои може да се имплементираат во различни услови за поддршка на позитивните резултати од развојот на младите.

КОНКУРС за стипендии од ЕВН Македонија

распишува конкурс за доделување стипендија за студентите на електротехничкиот отсек при Техничкиот факултет-Битола. Можност за пријавување за стипендија ќе имаат студентите запишани првпат во I-ва година во учебната 2017/2018 година на електротехнички отсек. Стипендијата е во висина од 6.000,00 денари месечно и се доделува за 10 (десет) месеци, со можност за продолжување или за прекин, во зависност од обврските пропишани во Договорот за стипендирање.

Документите се поднесуваат до Архивата на Техничкиот факултет-Битола најдоцна до 31.10.2018 од 12:00 часот.

Преземете конкурс и апликација.


Технички факултет со придонес за “Недела на безбедноста во сообраќајот“

Од 2-7-ми Септември, Битола живееше во духот на кампањата НЕДЕЛА НА БЕЗБЕДНОСТ ВО СООБРАЌАЈОТ под слоганот „ГО САКАМ ГРАДОТ БЕЗБЕДЕН". Еден од најзначајните настани беше тркалезната маса која се одржа во ТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ ВО БИТОЛА, уште една од општествено одговорните институции од редот на научни и високо-образовни кои во целост ја поддржаа иницијативата.

Повеќе


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |